Zahtevi za proglašenje elementarne nepogode i donošenje mera za pomoć poljoprivrednicima i zemljoradničkim zadrugama

09. 09. 2024.

Dana 06.09.2024. godine održana je konferencija za medije u organizaciji Zadružnog saveza Vojvodine na temu aktuelnog stanja i problema u poljoprivredi.

Sa ciljem poboljšanja izuzetno složene situacije u kojoj se nalaze zemljoradničke zadruge i poljoprivredni proizvođači, ispred Zadružnog saveza Vojvodine  izneli su stavove i zahteve prema nadležnim državnim organima sledeći učesnici konferencije: mr Jelena Nestorov Bizonj, predsednik Zadružnog saveza Vojvodine, Miloš Vuković, predsednik upravnog odbora Zadružnog saveza Vojvodine i direktor Zemljoradničke zadruge „Zadrugar“ iz Bača, Vojislav Mrkšić, član upravnog odbora Zadružnog saveza Vojvodine i direktor Zemljoradničke zadruge „Mrkšićevi salaši“ iz Srpskog Itebeja, i Radovan Bokić, član upravnog odbora Zadružnog saveza Vojvodine i direktor Zemljoradničke zadruge „Agro-Klek“ iz Kleka.

Predsednica Zadružnog saveza Vojvodine, mr Jelena Nestorov Bizonj uputila je zahtev nadležnim državnim institucijama za hitno proglašenje elementarne nepogode usled posledica ekstremne suše i visokih temperatura na stanje i prinose u poljoprivrednoj proizvodnji. Istaknuta je potreba da se nakon proglašenja elementarne nepogode od strane Vlade Republike Srbije, u hitnom roku izvrši procena šteta na nivou lokalnih samouprava i donesu mere koje će pomoći zemljoradničkim zadrugama i poljoprivrednicima da ublaže negativne efekte od nastalih šteta, i omoguće im ulaganja u jesenju setvu. Predloženo je da se zemljoradničke zadruge i poljoprivrednici oslobode od obaveze plaćanja svih javnih davanja na lokalnom, pokrajinskom i republičkom nivou, uključujući doprinose, poreze, takse za odvodnjavanje i navodnjavanje i druga davanja. Iznet je i zahtev za obezbeđivanje mogućnosti reprograma obaveza po kreditima kod poslovnih banaka i drugih institucija. Predsednica Zadružnog saveza Vojvodine, mr Jelena Nestorov Bizonj je istakla potrebu da zemljoradničke zadruge budu uključene u sve mere koje država bude donosila, kako se ne bi ponovila ranija praksa da zadruge ne budu obuhvaćene merama pomoći koje se propisuju za poljoprivredna gazdinstva fizičkih lica.

Pored gore pomenutnih zahteva, predsednica je istakla da je Zadružni savez Vojvodine dostavio Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i predloge mera za izmenu postojećeg zakona o podsticajima u poljoprivredi. Podneto je više predloga, a među njima i više puta ponavljani zahtevi nadležnim organima za ukidanje ograničenja od 100 ha za ostvarivanje podsticaja u poljoprivredi za ratarsku proizvodnju kod zemljoradničkih zadruga i njihovih zadrugara, a takođe i ukidanje istog tipa ograničenja u stočarskoj, voćarskoj i povrtarskoj proizvodnje; kao i zahtev za obezbeđivanje dugoročne mere subvencionisanja kamata na kredite kod poslovnih banaka, sa ciljem smanjenja kamatnih stopa za poljoprivredne kredite na nivo od 1-2%. Istaknut je i zahtev za ukidanjem mere kojom se umanjuju direktna plaćanja preko određenog ostvarenog iznosa podsticaja.

Miloš Vuković, predsednik upravnog odbora Saveza i direktor Zemljoradničke zadruge „Zadrugar“ iz Bača izneo je egzaktne podatke o rasporedu i količinama padavina u proteklom periodu čime je potvrdio opravdanost zahteva za proglašenjem elementarne nepogode od posledica suše. On je istakao da su se ovogodišnji prinosi u proizvodnji sojinog zrna kretali na veoma niskom nivou od 300 -1500 kg/ ha, uz loš kvalitet zrna što dodatno pravi problem prilikom prodaje proizvoda prerađivačima. Istakao je da je na području opštine Bač ovo četvrta sušna godina za redom, pri čemu su do sada zadruge iz svojih rezervi podnosile gubitke svih poljoprivrednika koji su oslonjeni na zadrugu, ali da za to posle ovogodišnje suše, više nema mogućnosti.

Vojislav Mrkšić, član upravnog odbora ZSV i direktor Zemljoradničke zadruge „Mrkšićevi salaši“ iz Srpskog Itebeja istakao je da bi pored već iznetih predloga, država trebala da zabrani uvoz poljoprivrednih proizvoda čime bi se zaustavio trend daljeg pada već niskih cena na tržištu kao i da je neophodno uvođenje zaštitnih cena koje bi obezbedile pokrivanje visokih troškova proizvodnje.

Radovan Bokić, član upravnog odbora ZSV i direktor Zemljoradničke zadruge „Agro-Klek“ iz Kleka naveo je da će se problemi od suše u stočarskoj proizvodnji tek osetiti kada se istroše zalihe kabaste hrane, jer je od ovogodišnje rataske proizvodnje neće ni biti. On je naglasio potrebu za ukidanjem umanjenja kod direktnih plaćanja preko određenog iznosa podsticaja, čime bi se ostvarili puni efekti podsticaja posebno u stočarskoj proizvodnji. Iznet je stav da bi državni organi trebalo da urade analizu tržišta u smislu utrvrđenja nivoa marži u trgovinama i industriji kako bi se moglo uticati na preraspodelu dobiti i time deo marže vratio primarnim poljoprivrednim proizvođačima.

Predstavnici Saveza upozorili su da se zbog izrazito složene situacije u poljoprivredi postavlja pitanje obezbeđenja jesenje setve i očekivanog kvaliteta budućeg roda poljoprivrednih proizvoda jer zemljoradničke zadruge i poljoprivredni proizvođači neće biti u mogućnosti da iz sopstvenih sredstava obezbede punu agrotehniku, te apeluju na državne organe da što hitnije uvaže zahteve iz zadružnog sektora, i time obezbede opstanak domaće primarne poljoprivredne proizvodnje, ali i nacionalne prehrambene sigurnosti.

 

 

 

Arhiva