Zahtevi za preduzimanje mera od strane države u vreme prolećne setve i teških uslova u poljoprivredi
Na sednici Upravnog odbora Zadružnog saveza Vojvodine koja je održana 19.03.2025. godine, razmatrana je aktuelna situacija u poljoprivredi i u zemljoradničkim zadrugama pred prolećnu setvu, pri čemu je ocenjeno da se poljoprivrednici i zemljoradničke zadruge nalaze u izuzetno teškoj i složenoj situaciji, koja se bez pomoći države ne može prevazići bez velikih posledica na domaću poljoprivrednu proizvodnju.
Svedoci smo negativnih trendova u domenu cena merkantilnih roba kako na inostranom tako i na domaćem tržištu. Prošlogodišnji sušni period se veoma negativno odrazio kako na visinu prinosa svih ratarskih kultura tako i na sam kvalitet istih što se trenutno potvrđuje velikim količinama povrata izvezenih roba sa našeg tržišta usled neispunjenja potrebnih standarda kvaliteta. Na tržištu poljoprivrednih proizvoda izrazito je smanjena tražnja za merkantilnim robama i gotovo je nemoguće doći do potrebnih obrtnih sredstava kroz prodaju sopstvenih zaliha prošlogodišnje proizvodnje, što dodatno utiče na snižavanje tržišne cene istih i nedostatak finansijskih sredstava za ulaganja u nabavku repromaterijala za predstojeću setvu i negu useva. Ukoliko se hitno ne preduzmu adekvatne mere kao odgovor na gore pomenuta dešavanja, značajno će se redukovati dalja ulaganja u ovogodišnju proizvodnju, uz smanjenje i ovogodišnjih prinosa, te prelivanja neizvršenih obaveza i na druge učesnike u lancu snabdevanja na tržištu poljoprivredno-prehrambenih proizvda.
U skladu sa gore navedenim, Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dostavljeni su predlozi i zahtevi Upravnog odbora Zadružnog saveza Vojvodine, koji se navode u nastavku.
- Traži se hitna intervencija države na tržištu kroz obezbeđivanje dugoročne mere subvencionisanja kamata na kredite kod poslovnih banaka za zemljoradničke zadruge, zadrugare i kooperante, sa ciljem smanjenja kamatnih stopa za poljoprivredne kredite na nivo od 1-2%;
- Prilikom definisanja uslova i namene subvencionisanih kredita, omogućiti finansiranje svih vrsta repromaterijala i usluga u proizvodnji tj. ne ograničavati namenu kredita samo za mineralno đubrivo ili drugu vrstu repromaterijala;
- Posebno ističemo zahtev da se prilikom definisanja uslova i namene subvencionisanih kredita predvidi njihova realizacija za finansiranje obaveza za repromaterijal i usluge koje su nastale od 01.01.2025. godine, jer su značajna sredstva već uložena u finansiranje ovogodišnje proizvodnje.